Profesionální radiostanice

Profesionální radiostanice

  • 17 Dub 0
Radiostanice01

Profesionální radiostanice a čím se vyznačují

    Jsou radiostanice (vysílačky), které pracují v kmitočtových pásmech (66-88, 136-174 nebo 430-470 MHz.). Tyto radiostanice ve větší míře využívají firmy pro vlastní potřebu komunikace. Například hasiči, nemocnice, dopravní služby, policie, ostrahy objektů, horská služba, armáda…, ale i malé podniky jako například logistika ve skladech, stavební společnosti nebo montážní firmy. Tyto vysílačky jsou konstrukčně a technicky zpracovány tak, aby vydržely každodenní provoz jak v kanceláři nebo náročném prostředí jako jsou stavby.

    V každém pásmu je možné využít podle generálního povolení asi pět kmitočtů pro ruční radiostanice s výkonem 5W (UHF 4W) kde není třeba žádat o schválení a lze tyto vysílačky bez problému a dalších poplatků používat. Radiostanice v této kategorii se vyznačují větším dosahem oproti například PMR vysílačkám a podstatně kvalitnějším zpracováním. Tyto radiostanice jsou určené pro každodenní používání, tudíž jsou i odolnější. V případě vybudování vlastní radiové sítě s dispečinkem nebo vozidlovými radiostanicemi, je třeba mít na tento provoz povolení od ČTU. V případě zájmu nebo dotazů nás můžete kontaktovat. Naše společnost je schopná veškeré legislativní záležitosti k provozu těchto radiostanic vyřídit za Vás.

 

Analogové a digitální

Zásadní rozdíl mezi analogovými a digitálními radiostanicemi je ve způsobu modulace nosného kmitočtu. Klasické analogové vysílačky používají kmitočtovou (frekvenční) modulaci FM pro přenos hlasu. V současné době se u profesionálních radiostanic pomalu od tohoto typu modulace ustupuje a nahrazuje se digitální modulací, která má řadu výhod. Hlavní výhodou je, že komunikace po celém dosahu radiostanice je stále stejně kvalitní. Nepoznáte tak zda komunikujete na vzdálenost 10m nebo 10km. Další výhodou je úspora energie. Oproti klasické FM modulaci spotřebovává radiostanice zhruba o 20% méně energie, tudíž výdrž baterie se tímto prodlouží. Digitální komunikace zjednodušuje používání identifikace radiostanice v síti i vlastní selektivní volání. Odpadá tak zdlouhavé a nepříjemné „cvrdlikání“ v síti se selektivní volbou. Digitální komunikace umožnuje i kvalitní přenos dat například o pozici GPS bez omezení hovorové komunikce. Poslední novinkou je i propojení radiových sítí přes internet. Toto ocení například firmy, jejichž sklady se nachází na různých místech nejen naší republiky.

dPMR – FDMA

dPMR ™ je vysoce výkonný otevřený digitální hlasový protokol speciálně navržen tak, aby nabídnul řešení pro uživatele, kteří vyžadují vyhovující obousměrnou rádiovou komunikaci. Vysílací kanál má šířku 6,25 kHz a pro modulaci používá technologii FDMA pro maximální využití spektra jak pro hlasovou, tak i datovou komunikaci. Na standardním kanále o šířce 12,5kHz tak lze vytvořit dvě nezávislé komunikační skupiny, nebo přenášet data a hlas odděleně. Radiostanice s označením dPMR jsou certifikovány podle světového standardu TS102 490 a TS102 658 ETS. Mezi největší světové výrobce radiostanic s touto technologií patří Icom, Kenwood nebo Kirisun. Tyto radiostanice dokáží pracovat jak v digitálním režimu tak i v analogovém. Digitální komunikace dPMR a DMR není kompatibilní.

 

DMR – TDMA

Digital mobile radio (DMR) je otevřený standard pro profesionální digitální radiostanice specifikovaný standardem Evropského telekomunikačního standardizačního institutu (ETSI) a používá se pro digitální radiostanice prodávané po celém světě. Tyto radiostanice s protokolem DMR pracují na kanálech se standardní šířkou 12,5 kHz, v pásmech 136-174 nebo 400-470MHz které jsou běžně používané v mobilních radiových sítích. Na rozdíl od jiných digitálních technologií např. systému TETRA mohou pracovat i v analogovém režimu a tudíž fungovat v běžných stávajících analogových radiových sítích a jsou proto vhodné k postupné náhradě původní radiové sítě. DMR protokol využívá pro přístup ke kanálu dvou slotový časový multiplex. Díky tomuto přístupu se zdvojnásobí kapacita radiové sítě proti standardnímu FDMA digitálnímu kanálu. Lze tak na jednom kmitočtu současně komunikovat na dvou nezávislých kanálech, nebo komunikovat a přenášet data například GPS současně. Radiostanice se systémem DMR se používají v sítích s vysokými nároky na kvalitu a spolehlivost komunikace. Výrobci těchto radiostanic se snaží o co možná nejvyšší komfort fungování radiostanic a jejich využití jak pro malé, tak i velké radiové sítě. Díky převaděčům je možné pomocí internetu, propojit radiovou komunikaci jednotlivých skupin (středisek) po celém světě. Standardem u produktů značky Kirisun, je i vysoké zabezpečení přenášeného hlasu a dat, pomocí šifrovacích protokolů. Většina výrobců dodržuje plnou kompatibilitu tohoto standardu, tudíž lze radiostanice v síti se systémem DMR kombinovat s jinými značkami.

Napište komentář


Nejnovější komentáře

    Napsali o nás