Komunikace přes internet RoIP

Komunikace přes internet RoIP

  • 06 Kvě 0
001b

Komunikace přes internet RoIP

    V dnešní době všudypřítomného internetu, nezůstávají ani radiostanice v tomto ohledu pozadu. Jak všichni ví, je dosah radiostanic limitován šířením radiových vln v terénu a tímto je do značné míry omezen. Oblast pokrytí se dá zvýšit použitím různých převaděčů a opakovačů, ale co v případě že například vaše firma působí ve dvou a více lokalitách, které se nachází na různých místech území? Dnes se dá tato situace řešit pomocí internetu. Radio over Internet Protocol, neboli RoIP, je podobný systému VoIP, ale oproti telefonním hovorům propojuje obousměrně rádiovou komunikaci.

   Z pohledu systému, to je v podstatě VoIP s PTT (Push-To Talk). Pro uživatele to může být řešení v propojení radiové sítě kdekoliv v dosahu internetu. S RoIP propojením, musí být alespoň jedna radiostanice v síti spojena pomocí modulu s IP rozhraním do privátní sítě nebo internetu. V praxi to znamená, že v lokalitách které chcete pokrýt radiovým signálem, umístíte modul RoIP s jednou radiostanicí například ruční a připojíte do internetu. Všichni, kteří se nacházejí v dosahu této radiostanice tak mají možnost přepnout se na tento kanál a komunikovat přes internet s druhým modulem obdobně vybaveným ve středisku například na druhé straně republiky. Toto řešení může být výhodné pro firmy, které mají svá pracovní centra na různých územích země. Tímto způsobem lze například vytvořit dispečink v Praze a řídit radiový provoz v Ostravě, nebo propojit skladištní centra s firmou.

   Komunikace RoIP není náročná na datový přenos, pouze je potřeba počítat s mírným zpožděním které je odvislé od rychlosti internetu. Je ale srovnatelná s komunikací Skype nebo IP telefonií. Při použití digitální technologie DMR nebo DPMR, nepoznáte rozdíl, jestli komunikujete přímo, nebo přes internet. Pokud v dané lokalitě není dostupný internet, ale území je pokryté signálem GSM, lze využít i modul se SIM kartou a využívat datový tarif od operátora.

Napište komentář


Nejnovější komentáře

    Napsali o nás