Jak na akumulátory

Jak na akumulátory

  • 17 Dub 0
impres_charger

Výběr, nabíjení a skladování akumulátorů

Často dostáváme dotazy ohledně akumulátorů a jejich výběru. Hodně radiostanic hlavně PMR mají akumulátory v sadě a zde již není moc prostoru k výběru.  Obecně ale platí, že čím větší kapacita akumulátoru, tím je zaručen delší provoz. Doba provozu radiostanice je ale odvislá od doby vysílání. To znamená, že pokud vysíláte často, radiostanice se rychle vybije, protože největší odběr proudu má, když vysíláte. Z tohoto důvodu nelze přesně říci, kolik hodin vám radiostanice zůstane v provozu.
 
Kapacita
U radiostanic kde jsou použité standardní akumulátory například AA nebo AAA je možné používat i velké kapacity například 2800mAh (AA). Standardně se do těchto radiostanic dávají kapacity 800mAh. Tímto způsobem si můžete prodloužit dobu provozu radiostanice, ale má to jeden háček. Většinou u těchto radiostanic je standardní nabíječka (ne inteligentní rychlonabíječka) a ta je konstrukčně řešená tak, aby akumulátor nabíjela 1/10 proudu její kapacity to je 80mA (tento proud nevadí když necháte nabíjet baterie i delší dobu). Tím je zaručeno, že nedojde k poškození akumulátoru z důvodu přebytí. V tomto případě budete prázdný akumulátor dobíjet zhruba 10 hodin. V případě použití akumulátoru s kapacitou 2800mAh, budete muset radiostanici ale nabíjet 3,5x déle. To je asi 35 hodin. V takovém případě doporučujeme tyto baterie nabíjet v externím rychlonabíječi. Profesionální radiostanice toto už řeší přímo rychlonabíječem, který nabíjí a zároveň kontroluje stav kapacity akumulátoru. Proto zprvopočátku dokáže nabíjet třeba i proudem 2A a podle stavu nabití proud postupně snižuje až na úroveň „udržovací“. Doba nabití prázdné baterie pak může být zkrácena třeba jen na jednu hodinu. Tento způsob je poměrně šetrnější k baterkám, jelikož nedochází k jejich přebíjení. Nabíječka sama pozná kdy je akumulátor nabitý na maximální hodnotu a ukončí nabíjení. S novým systémem nabíjení akumulátorů do radiostanic přišla firma Motorola. Tento systém se nazývá IMPRES. Jen zjednodušeně,, tento nabíječ pozná výrobní číslo akumulátoru, jeho typ a kapacitu, kolikrát a jakým způsobem byl nabíjen a vybíjen, kdy byl vyroben a kdy poprvé uveden do provozu a podle toho s ním pracuje. Musíte ale mít i akumulátor s označením IMPRES.
 
Typ akumulátoru
Podle nařízení EU, se již nesmějí prodávat akumulátory typu NiCd z důvodu ochrany životního prostředí. V současné době jsou v nabídce nejčastěji typy NiMH, nebo Li-Ion. Hlavní rozdíl je především v tom, že akumulátory Li-Ion jsou menší a lehčí. Tím výrobce natlačí větší kapacitu do stejného obsahu akumulátoru. Nicméně akumulátory Li-Ion jsou zase náchylnější na teplo. Znáte to, když s mobilním telefonem jste venku v mraze a ukazatel stavu indikuje rychlejší úbytek kapacity. Je to vlivem nízké teploty. Li-Ion akumulátory mají také jiný průběh nabíjení, proto dbejte na to, aby vaše rychlonabíječka uměla mimo NiCd a NiMH nabíjet i akumulátory Li-Ion.

Nabíjení, používání a skladování
Navyklá poučka o tom, že akumulátory musíte pravidelně nabíjet a vybíjet do maximálních hodnot tak, abyste je „ténovali“ a že stálé nabíjení těmto článkům škodí, již neplatí. Tento způsob platil u baterií NiCd. U nových akumulátorů je to trošku jinak. Akumulátory NiMH a hlavně Li-Ion by se neměli vybíjet do maximální nuly (toto jim škodí). Doporučená kapacita pro znovunabítí je asi 30%. Tomuto akumulátoru již nevadí, když baterii máte stále na nabíječce (připomínám, že originální), ale dojde ke zničení, když ji necháte třeba 6 měsíců nenabitou ležet někde v šuplíku. Proto POZOR, tento akumulátor pokud budete chtít uskladnit, vždy pouze nabitý a zhruba po 3 měsících znovu nabít. Toto se týká všech zařízení (radiostanice, BT sady na motorky, rádia, telefony, notebooky, atd.). Životnost těchto akumulátorů se počítá na počet nabíjecích cyklů, kde například Motorola uvádí u některých typů až 500 nabití. Proto doporučujeme akumulátor nenechávat vybít a při každé příležitosti provézt jeho znovunabití na maximum kapacity. Tím dosáhnete delší životnost, ale samozřejmě nic netrvá věčně :-). 

Napište komentář


Nejnovější komentáře

    Napsali o nás