Dosahy radiostanic

Dosahy radiostanic

  • 17 Dub 0
stock-footage-pretty-woman-in-helmet-discusses-something-by-walkie-talkie-with-huge-excavator-on-background

Dosah radiostanice (vysílačky)

  Jednou z nejčastějších otázek při výběru radiostanice je její dosah. Bohužel přesný údaj o dosahu nelze zodpovědně říci jelikož závisí na několika faktorech. Jedním z hlavních je terén. Na otevřeném prostoru při komunikaci z kopce na kopec, můžete udělat spojení s ruční radiostanicí klidně i 20 km a v opačném případě v husté zástavbě nebo členitém terénu se dovoláte někdy jen na vzdálenost 500 metrů.  Někdy je tento údaj o dosahu uváděn na obalech radiostanic (většinou PMR), což z našeho pohledu je pouhé klamání zákazníka a uvádí pouze dosah v ideálních podmínkách, které zřejmě nikdy nedocílíte. Vliv na celkový dosah má i okolní rušení. Toto bohužel ale ovlivnit nelze jinak než výběrem kvalitní radiostanice kde je dobře „udělaný“ přijímač.

 

 Vlastnosti které mají vliv na dosah

  Maximální dosah lze docílit několika způsoby. Jako první je výběr kmitočtového pásma. Obecně platí, že nízké kmitočty se dobře šíří na velké vzdálenosti v otevřeném prostoru a na rovině, ale špatně v husté zástavbě, nebo železobetonových konstrukcích. Čím vyšší je tedy kmitočet (MHz), tím se lépe odráží a proniká do různých zákoutí budov, ale na otevřeném prostoru má zase nižší dosah. Pro správnou volbu kmitočtového pásma a docílení maximálního dosahu je tedy potřeba nejprve znát terén a ve kterém se budete s radiostanicí pohybovat.

  Druhý faktor je vysílací výkon. Některé radiostanice mají z důvodu povolení provozu omezený výkon. Například radiostanice CB (27 MHz) mají povolené vysílat výkonem maximálně 4W a ruční radiostanice PMR (446 MHz) mají povolený maximální výkon pouze 0,5W. Nejvyšší výkon, který lze docílit na ručních radiostanicích je 5W a ty naleznete v kategorii profesionální radiostanice. Vozidlové radiostanice v pásmu CB jsou rovněž omezeny výkonem 4W. U profesionálních vozidlových radiostanic závisí výkon na povolení Českého telekomunikačního úřadu. Některé pak zvládnou i 60W.

 Třetí parametr, který má vliv na dosah radiostanice je přijímač, jeho citlivost a selektivita. Zde lze jen obecně říci, že cena radiostanice může mít přímou úměru ke kvalitě zpracování přijímače a jeho citlivosti. Je to stejné, jako výběr mezi přijímači VKV rozhlasového vysílání. S kvalitním přijímačem máte šanci poslouchat vzdálenější rozhlasové vysílače v lepší kvalitě, ale tento přístroj je i dražší.

   Další faktor, který je možná nejdůležitější u vozidlových a pevných radiostanic je anténa. Anténa a její kvalita včetně svodu má větší vliv na dosah než kvalita radiostanice. Proto investice do dobrého anténního systému se vždy vyplatí.

 

   Druh modulace. V současné době začíná být stále více oblíbenější digitální modulace. Je obecně známo, že data (nuly a jedničky) se šíří daleko lépe a jsou méně náchylné na rušení. Díky tomu mají digitální radiostanice o málo vyšší dosah oproti analogovým radiostanicím s FM modulací. Navíc je kvalita komunikace stále stejná bez ohledu na vzdálenost.

Pomocí převaděče lze zvětšit dosah radiostanic v dané lokalitě nebo městu. Pokud takovýto převaděč umístíte do středu lokality na nejvyšší místo. Dokáže spolehlivě, bez jakékoliv obsluhy přenášet signál z jedné radiostanice na ostatní a tím až několikanásobně zvětšit dosah komunikace.

Dosah radiostanic umíme prodloužit i díky internetu. Pokud například požadujete propojit dvě místa například sklady, nebo výrobní prostory s centrálou které jsou od sebe vzdálené desítky, stovky nebo i tisíce kilometrů, není nic jednoduššího. Postačí na každé straně standardní přístup do internetu a námi vyvinutý modul s radiostanicí pro pokrytí lokality. 

 

Napište komentář


Nejnovější komentáře

    Napsali o nás